Vampire: Rekviem Pravidla Danse de la Mort Download FAQ Kontakt

Často kladené otázky

Krvavý měsíc

Zde se pokusíme zodpovědět nejčastěji kladené otázky. Pokud se vám zdá, že zde něco chybí, tak nám to určitě nezapomeňte říct.

Co je to ten Vampire?

Vampire je společenská hra, patřící do rodiny her na hrdiny. Jejím ústředním motivem je horror, zkoumání lidské duše a toho co člověka dělá člověkem. Je to vážná hra a přestože je možné ji hrát úsměvně, její větší část by měla být myšlena doopravdy a očekává od hráčů i od vypravěče vysoké nasazení. Pokud jste četli například Interview s upírem od A. Riceové a chtěli by jste prožít něco podobné, pak je toto pro vás ta pravá hra.

Další informace: Recenze WoD Rulebook na fantasy planet, Stránky klubu Prague by Night.

Co jsou to hry na hrdiny?

Hry na hrdiny jsou společenské hry. Jistě znáte člověče nezlob se, nebo dostihy a sázky či karetní hry. Ty jsou omezeny hrací deskou, nebo tím co je nakreslené na kartách. Hry na hrdiny jsou však omezeny jen fantazií hráčů. Mohou vám poskytnout možnost sledovat příběh vaší postavy, podobné té z vašeho oblíbeného filmu či knihy a rozhodovat za ní. Jeden z hráčů, Pán jeskyně, vyprávěč, popisuje okolní prostředí, svět a jeho obyvatele. Ostatní pak hrají postavy (hrdiny) v tomto světě. Tyto postavy jsou pak hrdiny ve smyslu hlavních postav příběhu. Nemusí být odvážné a ani mocné, přesto jsou nejdůležitější, protože o nich vyprávěný příběh je. Vypravěč před tyto postavy předkládá příběh, zápletku kterou mají vyřešit. Jak, to záleží na hráčích postav. Ve Vampire jsou pak postavy upíři, stvoření nekonečné noci, stvoření sající lidskou krev. Stvoření pohybující se mezi stádem nic netušících smrtelníků. Stvoření, která mají moc, ale také své prokletí. Vampire se snaží pochopit, jak se asi takové stvoření cítí, jak naloží se svou nesmrtelností a kdy se změní natolik, že se jejich život mezi lidmi stane nemyslitelným. Nikdo není tím hodným, můžete se sice pokoušet o záchranu světa, ale někde hluboko ve svém nitru víte, že by jste měli spíše chránit svět před sebou.

Další informace: Přijetí - úvodní příběh pro jednoho, gamebook - podobný materiál postavený na základě Danse de la mort.

Jaký je rozdíl mezi Masquerade, Dark Ages a Requiem?

Vampire: the Masquerade - první verze této hry byla vydána roku 1991. Autory k ní inspiroval proslov našeho tehdejšího prezidenta Václava Havla. Tato hra se dále rozvíjela a v současné době jí společnost whitewolf již nepodporuje. Ukončila její svět Gehennou a vydala novou sérii této hry, kterou bude dále rozvíjet. K Masquerade vyšli i dvě počítačové hry, které celkem věrně vykreslují její svět.

Středověké praktiky

Vampire: the Dark Ages - Masquerade se zabývá současným světem, ale mnoho fanoušku her na hrdiny hraje raději v minulosti, kdy technika nebyla tak vyspělá. Dark Ages doslova přeloženo znamená temný středověk. Ponořte se do naší minulosti a zjistěte jak to opravdu bylo. Kdo stál za kterým králem a jaké upírské touhy vedly meče bojovníků středověkých bitev? Jaké to bylo být stvořením noci, když se smrtelníci ještě báli? Jaké to bylo nemuset se před nimi neustále skrývat?

Vampire: the Requiem - 21.8.2004 byla vydána nová verze Vampire. Jaké jsou její výhody? Requiem má novější systém pravidel, který má hru ještě více zpřehlednit a zjednodušit. Dále je Requiem stavěno s přímou podporou ostatních her od whitewolfu, které všechny vychází z popisu Světa Temnoty pro smrtelníky. Když se chcete stát upírem, tak si nejdříve musíte vytvořit smrtelnou postavu a pak teprve provést transformaci na upíra. Dále by mělo být snadnější spojit jednotlivé hry dohromady a nyní pravidla nabízí snadný způsob jak srovnávat sílu jednotlivých postav z těchto her.

Shrneme-li tedy hlavní rozdíly mezi Masquerade a Requiem, tak v Masquerade navíc najdeme hrozbu Gehenny, všude mezi upíry se šeptá a tom, že konec světa je blízko, kdežto postavy Requiem mají před sebou nekonečná léta nesmrtelného života. Requiem se zabývá lokálními příhodami postav a přestože se mohou snadno zaplést do politického boje Rodných, nejvyšší správní jednotkou je město. Existují i celosvětové organizace, ale jejich případné vedení je skryto stejně jako první upíři. Původ upírů v Requiem není vysvětlen a ani odvozen od Kaina či kohokoliv jiného. Každá upíří organizace má své vlastní vysvětlení. V Masquerade je legendárním prvním upírem Kain a existují dobře známé mýty o slavné minulosti zakladatelů klanů. V Requiem jsou také známé mýty o pradávných upírech, nicméně ty nejsou tak konkrétní a genealogie Rodných se ztrácí rychle v propadlišti dějin, díky nutnosti a účinkům torporu.

Další informace: Asi největší stránkou o Masquerade je Prague by Night, asi nejvíce materiálů o Dark Ages shromáždil na svých stránkách Ruthan, o Requiem se můžete hodně dovědět zde na těchto stránkách a nebo na slovenském portálu rpg.sk.

Jak vytvořím novou postavu?

Tvorba postavy je popsána v příručkách a to v knize World of Darkness Rulebook a Vampire: the Requiem. Postup vyplnění statistik postavy je celkem jednoduchý, ale lépe uděláte pokud si svou postavu představíte před tím, než se začnete hrabat v abstraktních pravidlech. Chcete hrát postavu z nějaké knihy, filmu? Má nějaké konkrétní charakterové vlastnosti? Je to cholerik, který často vybuchuje, ale nedokázal by nikomu ublížit? Napište si životopis té postavy a až budete mít nějakou konkrétní představu, tak jí zkonzultujte se svým Vypravěčem. A pak teprve se podívejte do pravidel a vyplňte tečky atributů a dovedností.

Přesto se pokusíme o krátký popis toho jak by měla taková tvorba postavy vypadat:

  1. Koncept - Nejprve je důležité vědět co chceme hrát, jakou postavu? Pošťáka? Chůvu? Jeptišku? Doručovatele? Boxera? Zkorumpovaného policistu? Šíleného vědce? Vojáka? Možností je tisíc a my potřebujeme nějakou základní představu.
  2. Ctnost a Neřest - Důležitými herními atributy jsou Ctnosti a Neřesti. Samozřejmě postava jich může být více, ale vybíráme ty, na které se chceme zaměřit, ty které nás zajímají a které chceme hrát.
  3. Životopis - Vytvoříme postavu nikoli podle pravidel, ale postavu složenou jen ze slov. Z toho teprve vytvoříme deník. Mělo by se jednat o postavu z našeho světa, tudíž reálnou, která každý všední den chodí do práce nebo do školy, má své starosti a problémy. Hráč může hrát i sebe sama, ale musí mi popsat své chování, aby bylo možné posoudit zda hraje svou postavu. Samozřejmě postava bude něčím vyjímečná a bude něco umět. Může například umět šermovat. To se pak projeví v životopise postavy. Je možné například napsat, že postava chodila pravidelně čtyři roky na šerm a teď je již v boji s touto zbraní celkem zběhlá. Také, ale pravidelně surfuje po internetu a má velké zkušenosti s výpočetní technikou.
    Příklad: Jmenuji se Petr, jsem student Brněnského Gymnázia Na vyhlídce a jsem ve čtvrťáku. Mám krátce před maturitou, ale myslím si, že bych ji mohl zvládnout. Rád sportuji, především hraji kopanou a chodím s kluky na paintball. Kromě toho jsou mým velkým zájmem počítače a trávím u nich čas, který nestrávím se svou holkou Andreou. Chodíme spolu do třídy, je děsně chytrá a chce se stát doktorkou. Bydlím doma s rodiči a se svým bratrem Emilem. Otec je na opět na služební cestě a matka má jako obvykle příliš práce na to aby se nám věnovala...
  4. Atributy a Dovednosti - Na základě toho co je v životopise se pokusíme vytvořit pravidlovou představu o atributech a dovednostech postavy. Relativně snadná část.
  5. Ostatní rysy - Konečnou fází je pak doplnění ostatních rysů. Vypočtení odvozených jako je Rychlost a Zdraví. Přidání předností a slabostí postavy. Je postava nadměrného vzrůstu? Je postava na něco alergická?

Další informace: Příklad postav, Pravidla pro tvorbu postavy

World of Darkness Rulebook

Kde bych mohl(a) sehnat pravidla?

Pravidla této hry se dají koupit v různých knihkupectvích a nebo fantasy obchodech, nicméně pravidla jsou psané anglicky a tak se dají spíše sehnat na objednávku. Zkuste se tedy zeptat svého knihkupce a nebo použít internetového obchodu whitewolfu či českého obchodu na stránkách altaru a nebo pro starší Masquerade nobleknight.

Další informace: Česky psané pravidla nejsou v prodeji, nicméně ti kteří mají anglickou verzi mohou použít českých amatérských překladů. Pravidla pro Masquerade se dají najít v Ruthanově doupěti. Dále whitewolf vypouští do světa velké množství volně dostupných materiálů, ukázek svého díla. V nich obsažené informace se dají najít na Prague by Night, rpg.sk a v neposlední řadě i zde.

Jak seženu spoluhráče?

Spoluhráči se mohou stát i vaši nejbližší přátelé, tedy pokud se někdo z vás odhodlá stát Vypravěčem. Nejlepší je pokud se v této úloze hráči pravidelně střídají. Další možností je zkusit někde vložit inzerát. V současné době mohu doporučit internetovou seznamku klubu Prague by Night. Dále se skýtá možnost zkusit hrát tuto hru po internetu. Herna Aragorn nabízí přímou podporu Vampire: the Dark Ages, ale v současné době se potýká s nedostatkem vypravěčů. Nicméně, hráčů ochotných vést své postavy je v herně dost.

Další informace: nejsou k dispozici.

Jaké jiné hry od společnosti Whitewolf ještě jsou?

Svět Temnoty (World of Darkness) je plný všelijakých podivných a tajemných stvoření. Nikdy se nesetkáte se stejnou hrozbou, ale přesto tu máme určité typy postav, které mohou hrát hráči. V současné době jsou k dispozici nevědomí a nejslabší smrtelníci, nesmrtelní a krvelační upíři, bestiální a nepřemožitelní vlkodlaci, konečně moudří a všemocní čarodějové a nakonec uměle vytvoření a po lidskosti toužící Prometheáni. Cesty všech těchto typů hrdinů se kříží, ale pokud nejste obeznámení se všemi hrami, tak s těmito dalšími typy hrdinů zacházejte opatrně.

K Masquerade vyšlo množství souběžných her jako například o lovcích upírů a jiných nadpřirozených stvořeních nebo o nesmrtelných mumiích či elfech, vílách a dalších stvořeních žijících v jiných rovinách. Můžete také najít hry o démonech, o jiných stvořeních schopných měnit podobu než vlkodlacích. Ke každé této hře pak existují doplňující moduly popisující jednotlivé organizace a skupiny, které mezi sebou soupeří a popisující prostředí těchto her. Většina z toho je však anglicky.

Další informace: Na portálu rpg.sk se dají najít recenze na čtyři prvně uvedené hry a další informace o všech pěti hrách nWoD.

Jak se stát vypravěčem?

Zakladní rady jsou obsažené v příručkách Vampire. Dále mohu doporučit informace z recenze na fantasyplantet, potom mohu určitě doporučit přečíst články na stránkách o Siranii v levém menu ťukněte na "Jak hrát" a pak "Vedeni hry." To je celkem inspirativní obecně a případně, když vyberete v menu "Strach," tak najdete článek sepsaný člověkem, který se Vampire zabývá již velmi dlouho. Až si budete myslet, že teoretických informací máte dost, doporučuji vám zkusit zahrát si Danse de la Mort. První scéna je hodně inspirativní a popisuje dostatečně přesně co je Vampire zač, doporučuji, klidně si ji zkusit zahrát nanečisto sám se sebou ;-) a během příštího lovu vašich postav se k ní nezapomeňte vrátit.

Další informace: nejsou k dispozici

Co se dá všechno nalézt na těchto stránkách?

Primárním obsahem webu je Danse de la Mort - základní pravidla a příběh připravený pro vypravěče, který má sloužit jako úvod do Světa temnoty jak pro vypravěče, tak pro hráče. Dalším za zmínku stojícím dokumentem jsou Duchařské historky. Jedná se o překlad části volně dostupného dokumentu popisující jak se dají dělat takové duchařské historky. Poslední součást webu je gamebook, určený pro hráče, kteří si chtějí vyzkoušet zahrát Danse de la Mort.

Datum poslední aktualizace FAQ

22.5.2006